Powracający ból w lewym boku i w pasie – co oznacza?

Bóle w okolicach brzucha należą do najczęściej występujących. Pojawiają się u dzieci i dorosłych. Czasem są związane z problemami trawiennymi, lecz mogą być objawem groźnych chorób. Warto sprawdzić, co oznacza ból w lewym boku w pasie. Rozpoznanie przyczyny bólu jest bardzo ważne zwłaszcza u kobiet. Panie w wieku rozrodczym mogą mieć problemy z jajnikami, np. z cystami, torbielami. To właśnie te drobne zmiany mogą powodować częste bóle w lewym boku w okolicy pasa. Inne schorzenia związane są ze stanami zapalnymi narządów. W lewym boku zlokalizowana jest śledziona. Boleć mogą także jelita. Promieniujący ból w pasie i boku to również objaw zapalenia żołądka. Dlatego dobrze jest rozpoznać chorobę i przyczynę pojawiającego się bólu.

Kobiecy problem, czyli ból w lewym boku

Wiele pań skarży się na okresowo pojawiające się bóle w lewym boku, w okolicach pasa. Czy jest to powód do wizyty u lekarza, np. ginekologa lub gastrologa? Jeśli ból pojawia się przez dłuższy czas i utrudnia funkcjonowanie, to warto zasięgnąć porady specjalisty. Oto możliwe przyczyny bolącego brzucha po lewej stronie.

– problemy z układem rozrodczym, a zwłaszcza torbiele i cysty jajników,

– powiększona śledziona, np, po zakażeniu bakteryjnym i wirusowym,

– promieniujący ból od kręgosłupa do miednicy, związany np. z wadami postawy i siedzącym trybem życia,

– stany zapalne żołądka lub jelit.

Jednostronne bóle w pasie i po lewej stronie brzucha jako problem ginekologiczny

U kobiet ból w lewym boku w pasie jest często objawem chorób o podłożu ginekologicznym. Nie można go pomylić z zapaleniem wyrostka, gdyż ten zlokalizowany jest po prawej stronie brzucha. Zmiany hormonalne mogą prowadzić do powstawania torbieli na jajnikach. Z kolei torbiele powodują kujący, intensywny ból, który promieniuje po lewej stronie brzucha i w pasie. Tego typu ból przypomina kolkę, lecz nie ma związku z aktywnością fizyczną. Co może świadczyć o problemie ginekologicznym?

Ból związany z chorobami jajnika posiada następujące cechy:

– ma charakter kujący,

– nie pomagają środki przeciwbólowe lub rozkurczowe,

– ból po lewej stronie nie ustępuje po odpoczynku,

– pojawia się przed miesiączką lub w środku cyklu jako ból owulacyjny.

Hormonalne podłoże bolesności brzucha po lewej stronie

Zmiany zachodzące w organizmie kobiety mają często podłoże hormonalne. Jeśli brakuje równowagi w wydzielaniu hormonów, mogą pojawić się torbiele na jajnikach. Najczęściej mają one jednostronne umiejscowienie. Dlatego ból pojawia się np. po lewej stronie w boku. Wizyta u ginekologa pomoże zdiagnozować źródło zaburzeń. Po wykonaniu pomiaru hormonów, lekarz przepisze odpowiednie leki, które pomogą opanować ból i zlikwidować jego przyczynę.

Bóle podbrzusza są najczęściej spotykanymi dolegliwościami. Wiele osób wiąże je z problemami gastrycznymi. U kobiet ból w lewym boku w pasie może mieć podłoże ginekologiczne. Często takie objawy pojawiają się przy problemach hormonalnych i towarzyszą pojawieniu się torbieli na jajnikach. Dlatego warto skonsultować bóle z ginekologiem.