Dieta cytrynowa – skuteczny detoks, czy niezdrowa moda z Hollywod?

W walce o szczupłą sylwetkę zazwyczaj jesteśmy gotowi zrobić wszystko. Niestety nie wszystkie modne diety są jednocześnie dobre dla zdrowia. Co z głośną ostatnio dietą cytrynową? Czy jest ona skuteczna i czy nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu?

Dieta cytrynowa – czy jest skuteczna?

Diecie cytrynowej z pewnością nie można odmówić skuteczności, jeśli chodzi o szybkie chudnięcie. Osoby będące na diecie cytrynowej mogą schudnąć nawet do 5 kilogramów w ciągu tygodnia, co zdaje się wręcz imponującym wynikiem. Dieta ta przywędrowała do nas aż z Hollywood, co nie zmienia faktu, że jest ona dość kontrowersyjna. Osoby, które zdecydują się na dietę zwaną też cytrynowym detoksem, powinny skonsultować się z lekarzem.

Na czym polega cytrynowy detoks?

Głównym założeniem diety cytrynowej jest oczyszczenie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn praz złogów jelitowych. Przyjemnym skutkiem ubocznym oczyszczenia organizmu jest jednak znaczna utrata wagi i podkręcenie metabolizmu. Osoby, które pierwszy raz przystępują do diety cytrynowej, nie powinny stosować jej dłużej, niż 10 dni. Detoks cytrynowy opiera się głównie na zjadaniu zrównoważonych i lekkostrawnych posiłków oraz wypijaniu dużych ilości soku z cytryny. Dietę rozpoczynamy i kończymy wypiciem soku z jednej cytryny. 2 i 9 dzień zakłada wypicie soku wyciśniętego z dwóch owoców. Dzień 3 i 8 oznacza delektowanie się kwaśnym, lecz aromatycznym napojem wyciśniętym z aż trzech cytryn. W 4 i 7 dniu wyciskamy sok z czterech cytryn, a w dniu 5 i 6 z pięciu. Łącznie, w ciągu 10 dni diety powinniśmy spożyć sok z 30 cytryn.

Jakie posiłki spożywać podczas diety cytrynowej?

Detoks cytrynowy nie opiera się wyłącznie na piciu soku z cytryny, podczas diety spożywamy również odpowiednio zbilansowane posiłki. Na śniadanie możemy zjeść jogurt ze świeżymi owocami, chleb pełnoziarnisty z niskotłuszczowym twarogiem i dodatkiem ulubionych ziół. Podstawę obiadu powinny stanowić warzywa, chude mięso lub dobrej jakości ryba. Czy podczas diety cytrynowej możemy jeść kolację? Nie ma żadnych przeciwwskazań do odmawiania sobie ostatniego posiłku w ciągu dnia, kolację powinniśmy jednak spożywać najpóźniej 3 godziny przed snem.

Przeczytaj także:  Dieta kopenhaska - wady i zalety

Czy dieta cytrynowa nie szkodzi?

Odpowiednio stosowana dieta cytrynowa nie powinna przynieść żadnych szkód, dla własnego bezpieczeństwa warto jednak przed jej rozpoczęciem udać się na konsultację do lekarza. W sytuacji, gdy detoks skutkuje bardzo złym samopoczuciem i ogólnym osłabieniem, należy niezwłocznie przerwać kurację.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]