Dieta kopenhaska – wady i zalety

Dieta kopenhaska zyskała popularność kilka lat temu, kiedy świat obiegła informacja o możliwości szybkiego schudnięcia dzięki stosowaniu się do kilku zasad. Tymczasem prędko okazało się, że ta dieta działa tylko w nielicznych przypadkach – wiele osób zwyczajnie nie może jej stosować, natomiast sporo z nas zwyczajnie nie jest w stanie wytrzymać rygorystycznych uwarunkowań diety kopenhaskiej.

Zasady diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska pozwala schudnąć nawet 11 kilogramów w ciągu 13 dni jej stosowania. Warunkiem jest jednak ścisłe przestrzeganie wytycznych – każde, nawet najmniejsze ich złamanie może spowodować, że nie przyniesie ona oczekiwanych efektów. Podstawowe zasady diety kopenhaskiej to:

  • czas jej trwania – wynosi 13 dni – ani dłużej ani krócej,
  • w ciągu dnia spożywa się do 900 kcal,
  • dieta podzielona jest na 3 posiłki w ciągu dnia: śniadanie o godzinie 8, obiad o 14 i kolacja o 18,
  • w międzyczasie nie wolno spożywać żadnych dodatkowych przekąsek,
  • dopuszczalne jest zmienianie posiłków w ciągu dnia, jednak nie pomiędzy poszczególnymi dniami,
  • codziennie należy wypijać 2 litry wody (plus kawa, którą przewiduje jadłospis),
  • kawa powinna być parzona lub rozpuszczalna, bez dodatku mleka,
  • nie wolno stosować soli ani innych przypraw,
  • można zażywać suplementy diety wspomagające spalanie tłuszczu.

Jak widać, dieta kopenhaska opiera się na nie jednej, a kilku zasadach, przy czym każda z nich jest równie istotna. Jest to jeden z powodów, dla którego sporo osób z niej rezygnuje, gdyż zwyczajnie nie są one w stanie przestrzegać wszystkich reguł.

Dieta kopenhaska – przeciwwskazania

Ta dieta nie jest dla każdego. Z pewnością nie mogą jej stosować osoby, u których występują jakiekolwiek choroby wymagające specjalistycznego odżywiania. Jeżeli stwierdzono niedobory składników odżywczych, nawet osoby ze znaczną nadwagą nie mogą stosować diety kopenhaskiej. Jest ona kategorycznie zabroniona kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także dzieciom i osobom starszym. Nie powinny z niej korzystać także osoby, które mają znaczny wydatek energetyczny w ciągu dnia – ilość spożywanych kalorii jest tak niska, że może to powodować znaczne problemy ze zdrowiem. Co więcej, dieta ta jest nieodpowiednia dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu na tak rygorystyczny jadłospis oraz brak im silnej woli. Stosowanie diety kopenhaskiej w takich przypadkach może być przyczyną frustracji i złego samopoczucia z powodu braku możliwości jej prawidłowego zakończenia.

Przeczytaj także:  Dieta cytrynowa - skuteczny detoks, czy niezdrowa moda z Hollywod?

Skutki uboczne diety kopenhaskiej

Będąc na diecie kopenhaskiej należy przygotować się na wiele różnego rodzaju niedogodności i sygnałów ostrzegawczych, które będzie nam wysyłał organizm. Należą do nich:

  • złe samopoczucie i brak energii – występuje już po kilku dniach stosowania diety – w pierwszych dniach organizm korzysta z nagromadzonych zapasów, których z czasem zaczyna brakować,
  • senność – spowodowana niską podażą kalorii,
  • ciągły głód,
  • problemy z koncentracją – pojawiają się na skutek niedostarczania organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych,
  • zawroty głowy – są pochodną problemów ze wzrastającym zmęczeniem.

Dieta kopenhaska – stosować czy nie stosować?

W kontekście stosowania jakiejkolwiek diety dobrze jest sięgnąć po opinie dietetyków. Dieta kopenhaska generalnie nie jest przez nich polecana dlatego, że zbyt istnieje zbyt wiele przeciwwskazań do jej stosowania. Jedynymi wskazaniami są problemy z nadwagą osób w średnim wieku i dobra kondycja zdrowotna organizmu. Dieta kopenhaska w zasadzie przeczy zasadom zdrowego, zbilansowanego odżywiania – nie powinno się będąc na niej uprawiać sportu, gdyż jest to zbyt duży wydatek energetyczny, należy spożywać 3 posiłki zamiast 5, posiłki, jakie trzeba spożywać są wątpliwej jakości. Dodatkowo powracając do normalnego odżywiania po stosowaniu diety należy bardzo ostrożnie wprowadzać kolejne produkty tak, aby organizm nie doznał szoku i aby uniknąć niechcianego efektu jojo. To wszystko sprawia, że dieta kopenhaska zyskała więcej przeciwników, niż zwolenników. Nie można jej jednak całkowicie przekreślać – jako jedna z nielicznych diet pozwala schudnąć tak wiele w tak krótkim czasie, dlatego jest ona doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szybko chcą się pozbyć dodatkowych kilogramów. Dzieje się tak zwykle przed ważnymi w naszym życiu wydarzeniami – weselem, sylwestrem, rozpoczęciem nowej pracy czy pierwszą randką. Zawsze warto jednak rozważyć, czy jesteśmy gotowi na wszystkie wyrzeczenia, jakie serwuje nam dieta kopenhaska. To nie jest dieta dla niezdecydowanych osób z brakiem silnej woli.

Przeczytaj także:  Jak schudnąć z brzucha? Poznaj kilka ważnych nawyków!

Chęć szybkiego schudnięcia powinna iść w parze z nauką zdrowego odżywiania i diametralną zmianą nawyków żywieniowych i stylu życia. Tymczasem dieta kopenhaska pozwala zgubić w szybkim czasie znaczną ilość kilogramów, jednak wydaje się, że nauka zdrowego odżywiania przychodzi dopiero po zakończeniu stosowania tej diety. Ma ona jednak swoich zwolenników, którzy stosują ją od czasu do czasu w nadziei, że przed ważnym wydarzeniem uda im się zgubić nieco ciała z pomocą diety kopenhaskiej.