Nazwa miesiączki wzięła się od tego, iż jest to krwawienie, które u większości kobiet występuje co miesiąc. Oczywiście niektóre panie mogą mieć problem z nieregularnymi, a nawet bardzo nieregularnym okresem. Zdarza się również, że miesiączka nie jest tak obfita jak powinna. Czego objawem mogą więc być skąpe krwawienia miesiączkowe?
Skąpa miesiączka może świadczyć o ciąży
Przeważnie miesiączka u zdrowej kobiety w wieku rozrodczym trwa około czterech dni, a krwawienie jest umiarkowane. Zarówno zbyt silne jak i zbyt skąpe krwawienia mogą świadczyć o jakichś nieprawidłowościach. Jeżeli pojawia się u nas skąpa miesiączka, może to oznaczać ciążę. Oczywiście nie jest to reguła, ale zdarza się tak dosyć często. Krwawienie we wczesnej ciąży może być powiązane z implantacją zarodka. Pojawia się u niewielkiego odsetka przedstawicielek płci pięknej spodziewających się dziecka. Jeżeli więc odbyłyśmy stosunek seksualny w dniu płodnym i dostałyśmy skąpą miesiączkę, powinnyśmy rozważyć wykonanie testu ciążowego. Zwróćmy także uwagę na to czy miesiączce nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak na przykład obrzęk i ból piersi. Dla początkowego okresu ciąży bardzo charakterystyczne są również nudności. Test ciążowy z moczu nie zawsze daje wiarygodny wynik, więc jeśli chcemy rozwiać swoje wątpliwości, zdecydujmy się na oznaczenie hormonu ciążowego w krwi.
O czym jeszcze może świadczyć skąpa miesiączka?
Jak już wspomniano powyżej, skąpa miesiączka może być objawem ciąży. Nie sposób jednak nie wspomnieć także o innych przyczynach niezbyt obfitego krwawienia miesięcznego. Przyczyną skąpych krwawień miesięcznych mogą być bowiem zaburzenia hormonalne. Problemy z regularnym miesiączkowaniem, które manifestują się także niezbyt dużym krwawieniem mogą być powodowane przez:
- zespół policystycznych jajników
- menopauzę
- nadmiar androgenów
- niedoczynność tarczycy
- zmiany nowotworowe
Przyczyny skąpego krwawienia miesięcznego mogą więc być bardzo różne. Z tego też względu, skąpe miesiączki zawsze wymagają wizyty u lekarza ginekologa. Wówczas będzie możliwe wdrożenie odpowiedniej diagnostyki, która może polegać na wykonaniu badań obrazowych oraz laboratoryjnych. Po poznaniu przyczyny skąpych krwawień będzie możliwe wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia. Być może niezbędne będzie przyjmowanie starannie dobranych leków.
Przyczyn skąpych miesiączek może być całe mnóstwo. Odpowiadać za nie mogą zaburzenia hormonalne, ciąża, a nawet zmiany nowotworowe. Problemu nie można więc lekceważyć. Jeżeli więc problemem są skąpe krwawienia miesiączkowe, koniecznie trzeba pomyśleć o wizycie u ginekologa.