Olejek rycynowy na zaparcia – wszystko co musisz wiedzieć

Olejek rycynowy jest bardzo popularnym kosmetykiem i środkiem leczniczym, z którego korzysta bardzo wiele osób. Zastosowanie tego specyfiku jest naprawdę wszechstronne. Nie ulega wątpliwości, że może on pomóc osobom borykającym się z nawracającymi zaparciami. Za co jeszcze warto docenić ten wyjątkowy specyfik? Odpowiedź na to zostanie udzielona w tym artykule.

Olejek rycynowy na zaparcia – jak działa?

Olejek rycynowy na zaparcia możemy kupić niemal w każdej aptece, zarówno tej stacjonarnej jak i internetowej. Dostaniemy go również w niektórych drogeriach. Nie jest to produkt drogi, dlatego każdy może sobie na niego pozwolić. Jak już wspomniano na wstępie, z olejku rycynowego mogą skorzystać osoby, które cierpią na zaparcia. Co jednak sprawia, że olejek ten pomaga właśnie w walce z tym problemem? Otóż olej ten wykazuje działanie pobudzające na perystaltykę jelit. Olejek rycynowy wywołuje więc bardzo silny efekt przeczyszczający. Dzięki temu sprawdzi się on przede wszystkim przy ostrych i umiarkowanych zaparciach. Jeżeli problem zaparć nie dokucza nam zbyt mocno, lepiej pomyśleć na początek o łagodniejszym specyfiku. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak szybko działa ten środek. Okazuje się, że efekty pojawiają się najczęściej po upływie mniej więcej sześciu godzin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to kwestia mocno indywidualna. U niektórych olejek rycynowy na zaparcia może zadziałać zdecydowanie szybciej niż u innych. Niektórzy zaś mogą wyjątkowo długo czekać na działanie tego specyfiku.

Olejek rycynowy na zaparcia – o czym jeszcze pamiętać?

Jak już wspomniano powyżej, olejek rycynowy stanowi skuteczny środek przeciwko zaparciom. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby używać go we właściwy sposób. Jest to bowiem środek o silnym działaniu i przedawkowanie mogłoby spowodować zwiększone ryzyko działań niepożądanych. Ponadto, olejku rycynowego nie mogą używać wszyscy. Lista przeciwwskazań obejmuje:

  • ostre bóle brzucha
  • podrażnienie wyrostka robaczkowego
  • zapalenie jelit
  • bóle brzucha o niewyjaśnionej etiologii

Dawkowanie produktu powinno więc być zgodne z zaleceniami zawartymi w ulotce, która jest do niego dołączona. W przypadku dzieci, nie wolno przekraczać dawki jednej łyżeczki dziennie. Osoby dorosłe powinny zaś wypijać jednorazowo od jednej do dwóch łyżek stołowych olejku rycynowego. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem wyżej wymienionego środka, skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą. W ten sposób znacząco zmniejszymy ryzyko wystąpienia przykrych działań niepożądanych.