Czym charakteryzują się pierwsze objawy ciąży?

Dla niektórych kobiet dwie kreski na teście ciążowym to wyczekiwany obraz, dla innych niespodzianka. Tymczasem jeszcze przed uzyskaniem pozytywnego wyniku, nasze ciało już od pierwszych dni ciąży wysyła nam informacje o odmiennym stanie. Wystarczy dobrze wsłuchać się w swój organizm, aby bez trudu odgadnąć, że za kilka miesięcy na świecie pojawi się maluszek.

Brak miesiączki pierwszym objawem ciąży

U kobiety, u której w czasie cyklu nie doszło do zapłodnienia, powinna pojawić się miesiączka. Cykl menstruacyjny zwykle trwa około 28 dni, jednak w niektórych kobiet ulega on skróceniu, u innych wydłużeniu. To, że okres opóźni się o kilka dni, jeszcze nie zwiastuje ciąży szczególnie, jeżeli kobieta ma nieregularne cykle. Natomiast gdy mówimy o opóźnieniu tygodniowym, zwykle możemy pewni, że to ciąża. Brak miesiączki lub skąpa miesiączka jest pierwszym niepokojącym objawem, na który zwracają uwagę kobiety, które nie starały się w danym cyklu o potomstwo. Tymczasem panie, które z niecierpliwością oczekują dwóch kresek na teście ciążowym nie muszą się martwić na zapas – objawy przypominające zespół napięcia przedmiesiączkowego często występują również w pierwszych dniach ciąży.

Pierwsze objawy ciąży – aspekty fizyczne

Pod wpływem burzy hormonalnej występującej w ciąży nasze ciało się zmienia. Kobiety, które doskonale je znają wiedzą, kiedy można mówić o jakichkolwiek anomaliach w wyglądzie fizycznym i samopoczuciu. Przede wszystkim mogą pojawiać się:

  • bóle w podbrzuszu, które związane mogą być z poszerzającą się macicą. Bóle te często do złudzenia przypominają okresowe, dlatego też są mylone przez kobiety,
  • ciemne, widoczne żyłki na piersiach, które przygotowują się do laktacji,
  • na początek nieznaczne, lecz u niektórych kobiet widoczne powiększenie obwodu brzucha i podbrzusza – związane z powiększoną macicą,
  • brak apetytu lub wręcz przeciwnie, wzmożony apetyt,
  • ochota na konkretną potrawę czy składnik dania – jest ona trudna do opanowania, a czasami wręcz kuriozalna – na przykład łączenie parówek z jogurtem,
  • mdłości, wymioty czy zgaga – za te dolegliwości prawdopodobnie odpowiedzialne są hormony w wysokim stężeniu.

Pod wpływem hormonów ciążowych zmienia się też wygląd fizyczny kobiety, jednak u każdej przebiega to w nieco inny sposób. U jednych znacznie poprawia się cera, a włosy stają się gęściejsze i pełne blasku. U innych zaś następuje wysyp krost na twarzy, a włosy wypadają i stają się coraz cieńsze. To, w jaki sposób dany organizm zareaguje na ciążę jest kwestią bardzo indywidualną i powszechnie uważa się, że zależy to w głównej mierze od predyspozycji genetycznych.

Pierwsze objawy ciąży – aspekty psychiczne

Zmiany ciążowe dotyczą nie tylko wyglądu fizycznego, ale i kobiecej psychiki. Nie bez wpływu na nią pozostają hormony, ale i własne nastawienie na kwestie związane z ciążą. Na początku ciąży w aspekcie psychiki zwykle pojawiają się:

  • skoki nastrojów – w jednej chwili kobieta ciężarna jest w euforii, żeby za chwilę smucić się i płakać bez konkretnego powodu,
  • przywiązywanie uwagi do detali – kobiety w ciąży bardzo często skupiają się na szczegółach, za co winiony jest w dużej mierze kiełkujący instynkt macierzyński,
  • duże zmęczenie i rozdrażnienie – nawet w pierwszych tygodniach ciąży kobiety przyznają, że są w stanie spań nawet na stojąco. Postępujące zmęczenie i często niemożność wyspania się powodują, że kobieta zaczyna być rozdrażniona i zestresowana,
  • odrzucenie od ulubionych potraw, perfum czy dań – przyczyna takiego stanu rzeczy nie jest do końca wyjaśniona, jednak większość kobiet przyznaje, że już w pierwszych dniach ciąży czuło odrzucenie do potencjalnie szkodliwych składników jedzenia bądź alkoholu czy papierosów.

Psychika lubi płatać nam figle, szczególnie w ciąży. Kobiety ciężarne mają więc tendencję do zapominania czy mówienia rzeczy, które nie do końca mają sens. Ta ostatnia przypadłość nie jest o końca wyjaśniona – być może wynika ze zmęczenia bądź zmian hormonalnych.

Pierwsze objawy ciąży – czy można się pomylić?

Wiele kobiet zastanawia się, czy pierwsze objawy ciąży można pomylić z innymi przypadłościami lub chorobami. Rzeczywiście, pierwsze objawy ciąży zwykle występują grupowo. Kilka różnych objawów w pojawiających się w tym samym czasie może wskazywać na ciąże, jednak wystąpienie tylko jednego z nich nie zawsze oznacza ciążę, nawet gdy chodzi o objaw niemal pewny, taki jak brak menstruacji. Niektóre bowiem objawy dotyczą jednych kobiet, natomiast w ogóle nie pojawiają się u innych. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem, aby przekonać się o ciąży bądź jej braku, jest wykonanie testu. Należy go wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki – wtedy da on w miarę pewny wynik. Oczywiście ciąża wymaga dodatkowo potwierdzenia przez lekarza ginekologa.

Pierwsze objawy ciąży są stosunkowo charakterystyczne, jednak jeżeli występują one grupowo. W przypadku starań o potomstwo pozwalają one podejrzewać, że w cyklu miesięcznym doszło do zapłodnienia, natomiast dla kobiet nieplanujących ciąży mogą być one pewną wskazówką w kontekście poszukiwania powodu braku okresu bądź dziwnego samopoczucia.