Wszystko co musisz wiedzieć o plastrach antykoncepcyjnych

Nie każdej przedstawicielce płci pięknej w wieku prokreacyjnym zależy na staraniu się o potomstwo. Istnieje całkiem sporo kobiet, które pragną wręcz uniknąć posiadania dzieci. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju środki antykoncepcyjne. Najpopularniejsze są nadal tabletki, ale coraz więcej pań sięga po plastry antykoncepcyjne.

Plastry antykoncepcyjne – podstawowe informacje

Czy plastry antykoncepcyjne faktycznie są plastrami? To pytanie zadaje całkiem sporo przedstawicielek płci pięknej. Okazuje się, że tak. właśnie jest. Ten środek antykoncepcyjny posiada formę niewielkich rozmiarów przylepca. Nietrudno zgadnąć, że plaster ten posiada zarówno stronę zewnętrzną jak i wewnętrzną. Stykająca się ze skórą kobiety, wewnętrzna warstwa zawiera nie tylko klej umożliwiający przyklejenie plastra do skóry, ale również i hormony. Najczęściej plastry antykoncepcyjne posiadają hormony takie jak estrogen oraz progesteron. Zewnętrzna część plastra jest na tyle solidna, że pozostaje znacząco odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Plastry antykoncepcyjne działają całkiem podobnie jak tradycyjne tabletki. Blokują wzrost stężenia hormonu odpowiedzialnego za uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Do owulacji więc nie dochodzi, a kobieta, która stosuje plastry może być spokojna, bo prawdopodobieństwo ciąży jest znikome.

Plastry antykoncepcyjne – jak je zdobyć?

Wiele przedstawicielek płci pięknej decydujących się na skorzystanie z plastrów antykoncepcyjnych zastanawia się nad tym, jak właściwie można je zdobyć. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, iż do kupna plastrów antykoncepcyjnych upoważnia nas recepta lekarska. Warto więc udać się do specjalisty ginekologa, jeżeli interesuje nas ta właśnie forma antykoncepcji. Ginekolog pomoże nam również rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych. Produkty te otrzymamy w niemal każdej aptece, zarówno tej internetowej jak i stacjonarnej.

Przeczytaj także:  Spirala domaciczna - dla kogo, kiedy stosować, jakie skutki uboczne?

Jak należy stosować plastry antykoncepcyjne?

Jeżeli zależy nam na tym, aby plastry antykoncepcyjne działały skutecznie, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie ich używanie. W przeciwnym bowiem razie blokowanie owulacji może nie być skuteczne. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przykleić plaster we właściwym miejscu. W szczególności polecane są:

  • pośladki
  • okolice łopatek
  • uda
  • ramiona

Trzeba zaznaczyć, że miejsce, w którym naklejamy plaster antykoncepcyjny powinno pozostawać oczyszczone. Wszelkie zabrudzenia mogłyby bowiem ograniczyć skuteczność plastra. Co więcej, w miejscu, w którym zamierzamy przykleić plaster nie powinny znajdować się przebarwienia ani stany zapalne. Plastry należy zmieniać co siedem dni, a po wykorzystaniu wszystkich, które znajdują się w opakowaniu, należałoby zrobić siedmiodniową przerwę. Po tym czasie trzeba otworzyć nowe opakowanie.

Poznaj największe zalety plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne cieszą się bez wątpienia sporym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo ich stosowanie jest niesamowicie wygodne. Co więcej, ta metoda antykoncepcyjna uchodzi za wyjątkowo skuteczną. Z tego też względu większość przedstawicielek płci pięknej ją stosujących nie obawia się zajścia w niechcianą ciążę. Trzeba również przyznać, że stosowanie plastrów nie jest zbyt drogą metodą antykoncepcyjną. Zakupimy je w aptece za około pięćdziesiąt złotych. Cena poszczególnych plastrów może się wahać, w zależności od tego jakiej są firmy.

Przeczytaj także:  Spirala domaciczna - dla kogo, kiedy stosować, jakie skutki uboczne?

Jakie są skutki uboczne związane z plastrami antykoncepcyjnymi?

Pomimo tego, że plastry antykoncepcyjne uchodzą za bardzo skuteczną metodę antykoncepcji, posiadają pewne skutki uboczne. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że niektóre z nich mogą być wyjątkowo uciążliwe. W przypadku ich pojawienia się, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem ginekologiem. Może się okazać, że konieczna będzie zmiana stosowanego przez nas środka antykoncepcyjnego na inny. Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych wynikających ze stosowania plastrów antykoncepcyjnych należy zaliczyć:

  • suchość pochwy
  • nudności
  • wzrost masy ciała
  • zaburzenia apetytu
  • spadek libido
  • miejscowe reakcje alergiczne 

Lista skutków ubocznych, które mogą się pojawić jest więc dość długa. Nie wszystkie z nich wymagają jednak zmiany leku, o czym wspomniano powyżej. Warto również dodać, że niektóre ze skutków ubocznych mają charakter przemijający. Wszelkie wątpliwości związane ze stosowaniem plastrów antykoncepcyjnych powinny być na bieżąco konsultowane z lekarzem specjalistą. Ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie odstawiać leków na własną rękę.

Bez większych trudności można wysnuć wniosek, że stosowanie plastrów antykoncepcyjnych wiąże się z korzyściami dla kobiet, które nie chcą zajść w ciążę. Trzeba jednak mieć na uwadze odpowiednie stosowanie zakupionych przez nas plastrów. Co więcej, trzeba pamiętać o tym, że są one lekiem przepisywanym na wyraźne wskazanie lekarza. Oczywiście dobrze byłoby również mieć świadomość tego, że plastry mogą wywoływać skutki uboczne.