Chyba większość przedstawicielek płci pięknej miała w swoim życiu do czynienia z hipokryzją. Każda z nas chciałaby oczywiście, aby jej siostry, przyjaciółki czy koleżanki z pracy nie były dwulicowe. Niestety, czasami zdarza się, że spotykamy w swoim życiu hipokrytkę. Jak ją rozpoznać? Odpowiedź na to pytanie zostanie udzielona w tym artykule.
Jak zachowuje się hipokrytka?
Jak już wspomniano na wstępie, hipokrytka może być naszą siostrą, przyjaciółką czy też koleżanką z pracy. Rozpoznamy ją przede wszystkim po dwulicowym, pełnym sprzeczności zachowaniu. Trzeba zaznaczyć, że hipokryci potrafią zazwyczaj wspaniale udawać. Często bezczelnie kłamią lub po prostu mijają się z prawdą, nawet w kwestiach na pozór błahych. Hipokrytki niesamowicie lubią być cenione przez swoje otoczenie. Wiele z nich kocha rozgłos. Chwalenie się swoimi osiągnięciami i sukcesami, zarówno tymi zawodowymi jak i prywatnymi jest na porządku dziennym. Hipokrytka może publicznie opowiadać się za innymi ideami niż te, które w rzeczywistości popiera. Co więcej, czasami może nie być tego do końca świadoma. Otoczenie zazwyczaj nie przepada za hipokrytkami, ale czasami zdarza się, że pozostają one nierozpoznane przez długi czas. Bywa i tak, że jesteśmy skazane regularnie na kontakt z hipokrytkami, chociażby ze względu na miejsce pracy. Jak jednak należałoby z nimi postępować?
Jak postępować z hipokrytką w środowisku pracy?
Obcowanie z hipokrytkami nie należy do najłatwiejszych ani też najprzyjemniejszych. Hipokrytki bardzo często lubią robić dużo szumu wokół siebie i nie unikają rozgłosu. Znamienne jest dla nich również i to, że często plotkują. Doskonale byłoby więc w miarę możliwości nie dostarczać im materiału do plotek. Jeżeli zaś hipokrytka otwarcie nie popiera naszych poglądów, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie unikanie dyskusji. W przeciwnym bowiem razie możemy wdać się w rozmowę, której skutki ciężko będzie przewidzieć. Kłopotliwych i drażliwych rozmów lepiej byłoby unikać w miejscu pracy. Najlepiej byłoby więc, gdyby kontakty z hipokrytką w miejscu pracy były jak najbardziej powierzchowne. Bądźmy dla niej miłe i uprzejme, ale unikajmy dłuższych rozmów na osobiste i wyjątkowo drażliwe tematy.
Co robić, gdy hipokrytka jest bliską nam osobą?
Nie sposób ukryć, że z hipokrytką znacznie łatwiej postępować, jeżeli nie jest ona osobą szczególnie nam bliską. Z koleżankami z pracy oraz ze znajomymi nie musimy bowiem utrzymywać intensywnych kontaktów. Co więcej, z osobami, które znamy z pracy nie musimy utrzymywać zażyłych, prywatnych kontaktów. Jeżeli jednak chodzi o osoby nam bliskie, sprawa może nie być już taka prosta. Możliwe, że hipokrytka nie zdaje sobie sprawy ze swojej dwulicowości. Dobrze byłoby więc zwyczajnie porozmawiać z bliską nam osobą. Pomocne w przeprowadzeniu takiej rozmowy mogą być:
- spokój
- rzeczowe argumenty
- uprzejmość
Jeżeli będziemy stosować się do powyższych wskazówek, być może uda nam się uzmysłowić osobie nam bliskiej, że jej zachowanie nie jest zbyt dobre zarówno dla niej samej jak i dla otoczenia.
Co robić, gdy rozmowa z hipokrytką nie działa?
Niestety, czasami mimo największych starań, rozmowa z osobą, która ma skłonności do hipokryzji nie jest skuteczna. Bliska nam osoba może poczuć się urażona tym, że w taki czy inny sposób poddajemy krytyce sposób jej postępowania czy myślenia. Co należałoby zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba byłoby ponowić próbę szczerej rozmowy. Być może drugie podejście okaże się zdecydowanie bardziej skuteczne. Czasami jednak nawet kolejne rozmowy z hipokrytką nie przynoszą rezultatu. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak zaprzestać prób rozmowy o skłonnościach do hipokryzji. Być może bliska nam osoba mimo wszystko przemyśli swoje zachowanie. Wbrew pozorom, zdarza się to stosunkowo często. Nie każdy bowiem jest świadomy niekonsekwencji swojego zachowania lub myślenia, dopóki ktoś mu tego nie uświadomi. Jeżeli jednak rozmowa nie podziała, konieczne może okazać się ograniczenie kontaktu z bliską nam osobą, jeśli jej hipokryzja wyjątkowo mocno nam doskwiera.
Co zrobić, aby nie stać się hipokrytką?
Dobrze byłoby również poobserwować swoje zachowanie. Być może i my zdradzamy objawy hipokryzji, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Jeżeli przejawiamy skłonności do hipokryzji, możemy skutecznie z tym walczyć. Jeśli jednak nie mamy pewności co do tego czy przejawiamy takie skłonności, możemy zapytać o to osobę nam bliską. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie mieć jej za złe uzasadnionej krytyki naszego zachowania. Jeżeli okaże się, że bywamy dwulicowe, nie pozostaje nam nic innego jak walka z naszymi wadami. Skutki hipokryzji bywają bowiem nieprzyjemne nie tylko dla nas, ale i dla otoczenia.
Postępowanie z hipokrytką musi być uzależnione od tego kim ona dla nas jest. Bliskiej osobie możemy wytknąć w delikatny sposób złe postępowanie. Z koleżankami z pracy, które są hipokrytkami zdecydowanie lepiej byłoby jednak utrzymywać powierzchowne kontakty. Pamiętajmy o tym, że hipokrytki są skłonne do kłamstw i plotek.