Seks podczas okresu? Wszystkie za i przeciw

Bez wątpienia seks jest bardzo ważnym elementem w życiu mężczyzn jak i kobiet. Niestety ale nie zawsze jest na niego ochota w szczególności podczas „tych dni”. Stosunek podczas okresu ma swoich przeciwników ale i spore grono zwolenników.

Zalety seksu podczas okresu

Miesiączka jest okresem, w którym ciało kobiety jest zdecydowanie bardziej wrażliwe na dotyk. Duża część pań chwali sobie seks podczas okresu właśnie z tego względu. W „te dni” pochwa jest również bardziej wilgotna dlatego też przy odpowiednim podnieceniu możliwe jest ominięcie gry wstępnej i przejście od razu do głównych scen. Według wielu kobiet stosunek podczas okresu jest bardzo dobrym sposobem na rozładowanie bolesnych skurczów. Orgazm powoduje bowiem wydzielanie się hormonów, które przyczyniają się do pozbycia się niezbyt lubianych objawów miesiączki.

Przeczytaj także:  O czym może świadczyć skąpa miesiączka?

Wady seksu podczas okresu

Współżycie seksualne podczas miesiączki ogranicza nieco możliwość doboru pozycji. Niewskazana jest między innymi pozycja na jeźdźca. Kolejną kwestią jest krwawienie z pochwy, które z racji na swój wyczuwalny zapach może nieco odpychać. Część mężczyzn nie potrafi znieść widoku krwi dlatego też seks w czasie, kiedy u partnerki pojawia się krwawienie jest odradzany. Podczas okresu układ odpornościowy kobiet jest nieco bardziej osłabiony co zwiększa ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową.

Bezpieczeństwo seksu podczas okresu

Przed odbyciem stosunku podczas miesiączki należy przygotować w pobliżu ręcznik bądź wilgotną szmatkę. Po wszystkim należy się też szybko umyć, ponieważ menstruacyjna krew dość szybko zasycha i jest trudna do zmycia. Warto poczekać również aż największe krwawienie minie chyba, że stosunek uprawia się pod prysznicem wtedy nie jest to już tak wielkim problemem. Gdy penetracja pochwy nie wchodzi w grę dobrym rozwiązaniem będzie masaż, a także inne pieszczoty, całowanie czy zwykłe przytulanie. Użyć można również zabawek erotycznych. Inną opcją jest również seks analny.

Przeczytaj także:  Plamienie przed okresem. Czy jest się czego obawiać?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Tutaj kwestio rozbija się o regularność miesiączek. Kobiety, u których okres występuje nieregularnie bądź jej cykl trwa krótko istnieje ryzyko zajścia w ciąże nawet podczas miesiączki. Przy odbywaniu stosunku należy wtedy zaopatrzyć się w prezerwatywy bądź inne środki antykoncepcyjne.

Znacznie mniejsze ryzyko zajścia w ciążę występuje u kobiet, których cykl miesiączkowy trwa 28 dni i jest regularny. Szansa ciąży jest wtedy co prawda znikoma jednakże użycie środków antykoncepcyjnych nadal jest wskazane.