Spirala domaciczna – dla kogo, kiedy stosować, jakie skutki uboczne?

Spirala domaciczna to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej, która zyskuje coraz szersze grono zwolenniczek. Trudno się dziwić, gdyż jej największą zaletą jest to, że nie trzeba o niej pamiętać. Czym jest wkładka domaciczna, kto może ją stosować i jakie są jej skutki uboczne – o tym przeczytacie w poniższym artykule

Istnieje wiele rodzajów antykoncepcji hormonalnej. Wśród jednych z najskuteczniejszych wymienia się spiralę domaciczną, która zmniejsza ruchliwość plemników i utrudniają im dotarcie do komórki jajowej. Może ją założyć jedynie lekarz i robi to w trakcie menstruacji. Zabieg jest prawie bezbolesny i nie trwa długo.

Spirala domaciczna – rodzaje

Wkładka domaciczna przypomina literę T i wykonana jest z plastiku. W jej składzie znajdziemy również dodatek miedzi i srebra. Spiralę domaciczną zaleca się kobietom, które już rodziły i nie planują na razie kolejnego dziecka, a nie chcą przyjmować antykoncepcji doustnej.

Pierwszym rodzajem wkładek są te, które zawierają jony metali. Upośledza ona przemianę glikogenu w plemnikach, a co za tym idzie osłabia ich działanie. Kolejny rodzaj wkładek, to te zwierające hormony. Zawierają one pochodną progesteronu, który prowadzi do zagęszczenia śluzu szyjkowego. Uniemożliwia to podróżowanie plemnika do komórki jajowej. Na rynku dostępne są również wkładki obojętne, które nie zawieją jonów metali oraz hormonów, a ich działanie polega tylko na uniemożliwieniu zagnieżdżenia zarodka. W opinii wielu lekarzy wkładki obojętne są mało skuteczne.

Ostatnim rodzajem wkładek domacicznych są te w kształcie „nici”. Specjalną nitkę wszczepia się w dno macicy. Na nitce zawiesza się zbiorniczki, zawierające miedź, która uwalniana stopniowo uniemożliwia zajście w ciążę.

Spirala domaciczna – zakładanie

Zanim spirala domaciczna zostanie założona, lekarz musi stwierdzić, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Lekarz powinien wykonać badanie ginekologiczne, w trakcie którego oceni budowę macicy, położenie szyjki i jej trzonu. Spiralę zakłada się w ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego, kiedy wejście do pochwy jest naturalnie rozszerzone. Wówczas równie układ płciowy jest stosunkowo mniej podatny na infekcje. Przed założeniem spirali, lekarz dodatkowo odkaża pochwę, by zminimalizować ryzyko infekcji. Wkładkę domaciczną aplikuje się za pomocą specjalnego aplikatora.

Przeczytaj także:  Wszystko co musisz wiedzieć o plastrach antykoncepcyjnych

Około 30  minut przed zabiegiem, warto zażyć lek przeciwbólowy. Panie z niską tolerancją bólu, mogą poprosić o znieczulenie miejscowe, gdyż zabieg może okazać się dla nich bolesny. Po aplikacji mogą wystąpić skurcze macicy, a także nieznaczne krwawienie. Po około tygodniu, od założenia wkładki, ginekolog powinien sprawdzić jej umiejscowienie w macicy i wypytać o samopoczucie kobiety. Po pierwszej miesiączce od założenia spirali, powinna odbyć się kolejna kontrola ginekologiczna. Jeśli wszystko jest w porządku, następna kontrola wypada po pół roku.

Spirala domaciczna – zalety

  • Według wskaźnika Pearla skuteczność spirali domacicznej wynosi 0,1.
  • Krwawienia menstruacyjne są mniej obfite (skąpa miesiączka), dzięki temu, że spirala zmniejsza rozrost błony śluzowej macicy.
  • Są długotrwałym zabezpieczeniem przez niechcianą ciążą.
  • Spirale mogą być stosowane przez kobiety w trakcie karmienia piersią.
  • Spirala hormonalna przeciwdziała powstawaniu polipów i mięśniaków macicy.
  • Jest to ekonomiczna forma antykoncepcji.

Kto może założyć spiralę domaciczną?

Tak jak było wspomniane wcześnie, spirala domaciczna jest przeznaczona dla kobiet, które już rodziły. Jednak nie każda kobieta może stosować wkładkę domaciczną. Nie zaleca się zakładania jej u kobiet cierpiących na ostre stany zapalne dróg rodnych, zmagających się z mięśniakami macicy. Nie zaleca się stosowania tej metody antykoncepcji u kobiet, które mają wrodzona wadę macicy. Pacjentki, które mają obfite i bolesne menstruacje, również nie powinny zakładać spirali domacicznej.

Przeczytaj także:  Wszystko co musisz wiedzieć o plastrach antykoncepcyjnych

Przeciwwskazaniem do założenia spirali są choroby takie jak:

  • cukrzyca,
  • choroby serca,
  • krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie,
  • przewlekłe zapalenie przydatków,
  • uczulenie na którykolwiek element wkładki

Spirala domaciczna – skutki uboczne

Jak każdy lek, również spirala ma swoje skutki uboczne. Jednak nie są one szczególnie poważne. Większość kobiet zauważa u siebie trochę wydłużone krwawienia. W niektórych przypadkach pomiędzy miesiączkami mogą wystąpić plamienia.

Skurcze brzucha, zasłabnięcia to objawy, o których należy jak najszybciej poinformować lekarza. Do ginekologa powinna udać się jak najszybciej kobieta, która przeczuwa, że mimo antykoncepcji może być w ciąży.

Spirale domaciczne mogą powodować infekcje, które objawiają się gorączką, bólem i upławami. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Spirala domaciczna – cena

Cena założenia wkładki domacicznej zależy od miejsca, w którym zabieg jest wykonywany. Ceny wahają się od 100 do 900 złotych. Do tego warto doliczyć koszt niezbędnych badań, które należy wykonać przed założeniem wkładki.

Należy pamiętać, że spirala domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie zwalnia też z obowiązku odbywania regularnych wizyt u lekarza. Pamiętajmy również, że mając założoną wkładkę, podczas miesiączki nie wolno używać tamponów. Choć skuteczność spirali domacicznej jest bardzo wysoka, istnieje ryzyko zajścia w ciążę.