Zakochani w samotności czyli kim są introwertycy

Na świecie wyróżnia się 3 typy osobowości. Introwertyków, ekstrawertyków oraz ambiwertyków. Introwertyk kojarzony jest z samotnością, ekstrawertyk z towarzystwem, a ambiwertyk jest połączeniem tych dwóch typów osobowości.

Kim jest introwertyk?

Definicja mówi o tym, że introwertyk to osoba koncertująca się przede wszystkim na swoich własnych wewnętrznych emocjach i przeżyciach. Większość swoich myśli kotłuje w sobie. Introwertycy bardzo często mylnie są postrzegani jako zimne i oschłe. Nie pokazują aż tak bardzo swoich emocji i raczej są wycofane. To jednak jedynie iluzja ponieważ w środku przeżywają i to z podwojoną mocą wszelkiego rodzaju wydarzenia i sytuacje, które je spotykają w codziennym życiu. Introwertyk skupia się na sobie jednak nie jest egocentrykiem. Stroni przede wszystkim od różnego rodzaju rozrywek, bieganiny oraz całego zgiełku dnia codziennego.

Czym charakteryzuje się introwertyk?

Osoby introwertyczne z reguły potrzebują dużo czasu do nawiązania głębszej relacji z obcą osobą. Ludzie o tym typie charakteru czują się bardzo dobrze w samotności. Ekstrawertycy czerpią energię i ładują swoje baterie podczas kontaktu z innymi ludźmi podczas gdy introwertycy relaksują się przede wszystkim w samotności. Osoby te są również dobrymi słuchaczami. Najefektywniej pracują w ciszy i spokoju odizolowani od innych osób. Introwertycy przeważnie posiadają również wąskie grono zainteresowań jednak częściej stają się specjalistami w danej dziedzinie.

Przeczytaj także:  Jak zwalczyć samotność w związku?

Introwertycy a nieśmiałość

W świecie panuje opinia, że introwertycy to osoby nieśmiałe. Opinia ta jest jednak mylna bowiem nieśmiałość uwarunkowana jest lękiem przed oceną społeczną. Introwersja nie jest żadnym lękiem, a reakcją na społeczną stymulację. Część osób potrzebuje otrzymywać ciągły dopływ nowych bodźców (są to ekstrawertycy) podczas gdy inni wolą życie w ciszy i spokoju. Współczesny świat dokleił introwertykom właśnie łatkę osób mrukowaty i wyalienowanych. Opinia ta jest jednak nieprawdziwa i krzywdząca dla tych osób.

Introwertyk a miłość

Introwertycy jak każde inne osoby również chcą kochać i być kochane. Jak więc żyć z introwertycznym partnerem?

  • Wyjdź z inicjatywą – introwertyk nie przepada za narzucającymi się ludźmi więc i sam nie będzie tego robił. Pierwszy SMS po randce, propozycja wspólnego wypadu bądź spaceru to będzie coś co na pewno zadziała pozytywnie.
  • Pozwól mu na samotność – osoby o charakterze tego typu dłużej nabierają zaufania i najlepiej czują się pozostawione same sobie.
  • Odstaw presję – wymuszanie i pośpieszanie z pewnością skutecznie odstraszy introwertyków. Uważaj na to.
Przeczytaj także:  Jak zwalczyć samotność w związku?